СЪПРУГАТА НА БЪЛГАРСКИЯ КАРУЗО ЖЕРТВА КАРИЕРАТА СИ В ИМЕТО НА ЛЮБОВТА
11 юли 2007, 08:39
IN MEMORIAM
Почина големият тенор Никола Николов

• Тълпи почитатели го носят на ръце от Софийската опера до дома му
• Меломани плащат луди пари да го слушат в "Африканката" на сцената на елитния оперен театър "Сан Карло"

На 82-годишна възраст в отвъдното се пресели българският Карузо - прочутият тенор Никола Николов. Всички негови фенове и приятели го наричаха просто Колето заради неговата сърдечност и непринуденост. За неговите изпълнения и тълпите почитателки, които го очакват пред гримьорната, и досега се разказват легенди. Меломаните от по-възрастното и средното поколение още помнят френетичните възгласи "браво" и "бис" след арията на Канио от "Палячи" на Леонкавало или пък Стретата от "Трубадур" на Верди. Когато обаятелният певец се появи на служебния вход на операта, гръмват аплодисменти и възторжени викове, след което неговите почитатели го грабват, вдигат го на раменете си и го понасят като античен герой до дома му на столичния булевард "Дондуков". И през цялото време пеят Триумфалния марш от "Аида".

Още в зората на кариерата си Николов е признат за пръв тенор на Варненската опера. В съперничество с другата звезда - тенора Тодор Костов, той завладява публиката като Манрико в "Трубадур" на Верди, Дон Хозе от "Кармен" на Бизе, Радамес от "Аида" на Верди...
Ллюбовта между знаменития певец и жената на живота му - сопраното Лиляна Василева, която става негова единствена житейска спътница до края на дните му, пламва в "Бохеми" на Пучини, където двамата млади певци изпълняват неземно красив и прочувствен дует. В името на своя съпруг Лиляна Василева загърбва певческата си кариера и международната известност, предпочита да остане на заден план, което дълги години дава поводи за злостни коментари в гилдията.
През далечната 1953 г. младият тенор заминава на специализация в Москва. Малко след него в руската столица пристига и другият прочут роден тенор - Димитър Узунов. В този период двамата още не са такива яростни съперници, каквито стават само няколко години по-късно. Талантливите нашенци даже делят една стая в общежитието. После се срещат в певчески "двубои" главно на международни сцени, където се борят за любовта на елитната публика и за титлата пръв тенор на България.
През 1958 г. изпълнителят с мощния, красив и бляскав глас получава покана да се изяви в "Продадена невеста" на Сметана в знаменитата "Ла Скала". Само петилетка по-късно той става истинско светило и то не къде да е, а в родината на тенорите - Италия.
Проява с изключителна значимост в кариерата на звездата е постановката на "Африканката" от Майербер на сцената на световноизвестния оперен театър "Сан Карло", дирижирано от самия маестро Капуана. Там той партнира на нашумялата тогава прима Антоинета Стела. Освен това представлението се играе повече от 40 години, което също определя безпрецедентния интерес към него. Всички билети се разпродават светкавично и меломаните са готови да броят луди пари за един-единствен билет. След като завесата пада, зрителите бясно аплодират певците, принуждавайки ги да излязат на поклон около 50 пъти.

Един факт прави спомена за това музикално събитие особено пикантен – издаден е пиратски запис, който се цени много от феновете на операта по цял свят. "Африканката" донася на Никола Николов небивал успех, като го превръща в конкурент на такива оперни асове като Франко Корели, Карло Бергонци и Джузепе ди Стефани.
Прочутият тенор участва и в една наистина изключителна постановка на "Макбет" на Верди на сцената на Римската опера. Режисьор е италианският киноидол Лукино Висконти. Спектакълът се превръща в истинска сензация и се транслира директно през океана в САЩ.
В своята дълга певческа кариера, продължила почти до неговата 75-годишнина, Николов има над 1500 представления и концерти, изпял е почти всички централни тенорови партии на италианските майстори.

Неда Данева

ДОСИЕ
• Никола Николов е роден на 23 март 1925 г. в София. Баща му държи малка бръснарница, с която изхранва семейството си. От малък бъдещият оперен ас пее не само известни детски песнички, но и някои модерни шлагери. Скоро клиентите на баща му забелязват, че момчето е музикално и притежава хубав глас. Първа оценка на вокалните му данни дава големият певец и преподавател Събчо Събев, който де факто е първият и може би единствен педагог на Николов.
• Старт на певческата кариера на знаменития тенор дава двегодишното му участие в хора на военния ансамбъл в София. Там е забелязан и поканен в Софийската опера. През 1946 г. певецът и педагогът Петър Райчев /баща на известния диригент Руслан Райчев/, заминава за Варна, за да основе опера. Там младият изпълнител дебютира с ролята на Пинкертон в "Мадам Бътерфлай".
• През 1951г. Николов представя България на Световния младежки фестивал в Берлин, откъдето се връща със златен медал. Две години по-късно отново получава златен медал - този път от фестивала в Букурещ.
• След като приключва специализацията си в Москва, българският Карузо участва в оперите "Кармен" и "Мадам Бътерфлай" на сцената на Болшой театър и се превръща в любимец на руската публика.
• В Софийската опера участва в "Турандот", "Сицилиански вечерни", "Тоска", "Бохеми", "Халка" на Монюшко, "Палячи", "Селска чест, "Отело", като редом с него се изявяват най-големите звезди на родното оперно изкуство като Христо Бръмбаров, Юлия Винер, Илка Попова, любовницата на Вълко Червенков Нели Карова, която впоследствие бяга в Америка, Никола Гюзелев, Благовеста Карнобатлова, Александрина Милчева...

Copyright © 2008-2009 Информационна агенция БЛИЦ. Всички права запазени.